Zasady zdrowego żywienia

Często pojawia się pytanie w jaki sposób można zmienić swoje żywienie na zdrowsze. Jednej odpowiedzi jednak na takie pytanie nie ma. Dlatego warto poznać kilka zasad, które trzeba wziąć pod uwagę.

1. Spożywaj duże ilości warzyw

Pewnie wiele osób doskonale wie, że trzeba spożywać duże ilości warzyw, które to zawierają witaminy, błonnik pokarmowy oraz liczne fitozwiązki. Spożywając warzywa możemy oczekiwać, że ryzyko nowotworów będzie mniejsze, nie będzie trzeba obawiać się cukrzycy, miażdżycy i zawału serca. Można również obniżyć ciśnienie i poziom cholesterolu. Według badań obecnie prowadzonych należy spożywać nawet 9 porcji owoców i warzyw dziennie. Dlatego właściwie powinny się one znajdować w każdym naszym posiłku.

2. Jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie

Trzeba zacząć każdy dzień od spożywania zdrowego sycącego śniadania. Dzięki temu nasz organizm będzie miał wyższą wydajność i nie będzie w związku z tym sytuacji, w której spożyjemy nadmiar kalorii w kolejnych posiłkach. Dodatkowo regularne spożywanie posiłków gwarantuje nam stabilizację cukru we krwi, poprawia również metabolizm. Jedząc w taki sposób można sobie zagwarantować mnóstwo energii przez cały dzień, można się ochronić przed napadami głodu.

3. Wzbogać swoją dietę o różnorodne produkty

Warto postarać się o to, by w naszym jadłospisie znalazły się artykuły kwalifikowane do wszystkich grup spożywczych. Wyróżniamy następujące grupy: produkty zbożowe, mleko i jego przetwory, warzywa i owoce, mięso, ryby, jaja oraz tłuszcze jadalne. Do ostatniej grupy zaliczamy cukier i wyroby cukiernicze, które powinno się ograniczać.

Zdrowy styl życia

4. Unikaj wysoko przetworzonych i sztucznych produktów

Powinniśmy starać się unikać jedzenia typu fast food a także gotowych dań w sklepach dostępnych. To wysoce przetworzone produkty, które nic dobrego ze sobą nie niosą. Zawierają one wiele konserwantów, wzmacniaczy smaku oraz zapachu. Do tego znajduje się tam wiele tłuszczu, soli co jak wiadomo nie będzie działać na nasz organizm korzystnie.

5. Nawodnij prawidłowo swój organizm

Woda spełniać będzie liczne zadania w naszym organizmie. Bierze udział w wielu różnych procesach, odpowiada z transport substancji spożywczych. Spożycie płynów przez osobę dorosłą powinno być na poziomie około 2litrów każdego dnia, co łącznie z wodą z pożywienia będzie to nawet 3,5 litra. To bardzo ważne, ponieważ stale nasz organizm wydala wodę w procesie oddychania, z moczem i kałem, dlatego te straty wody trzeba uzupełnić.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Jak dokonać odpowiedniego wyboru wyciskarki? Czym powinien charakteryzować się najlepszy dla naszych preferencji model? 

Odpowiedzi na te jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej stronie. 

Zapraszamy do przyjemnej lektury.